Ławka treningowa – do czego służy i jakie ćwiczenia na niej wykonamy?

Ławka treningowa to element wyposażenia każdej siłowni, niezależnie od tego czy jest to siłownia komercyjna czy domowa. Na ławce treningowej wykonuje się ćwiczenia na praktycznie wszystkie partie ciała. Jest to uniwersalny element wyposażenia każdej siłowni. Zaletą wykonywania ćwiczeń na ławce treningowej jest poprawa postawy naszego ciała i utrwalenie pozycji kręgosłupa.

Jakie są najlepsze ćwiczenia do wykonania na ławce treningowej?

Ławki treningowe to bardzo ważny element wyposażenia każdej siłowni. Na ławce możemy wykonywać wiele różnych ćwiczeń na każdą partię mięśniową. W zależności od rodzaju ławki treningowej możemy ćwiczyć klatkę piersiową, biceps, a nawet nogi czy barki. Podstawowym ćwiczeniem wykonywanym na ławce ze sztangą jest wyciskanie. Wyciskanie sztangi jest niezbędnym ćwiczeniem na klatkę piersiową. Na ławce treningowej można też jednak wykonywać ćwiczenia z hantlami. Poprzez takie wyciskanie hantlami możemy wzmocnić mięśnie bicepsa jak i klatki piersiowej. Efektywnymi ćwiczeniami wykonywanymi na ławce treningowej mogą być rozpiętki, wiosłowanie hantlami czy wznosy ramion w oparciu o ławkę. Dzięki ławce treningowej wzmocnimy też na przykład nasze nogi. Możemy na niej wykonać takie ćwiczenia jak przysiad bułgarski czy uginanie mięśni dwugłowych z hantlami.

Na co należy zwrócić uwagę przy kupowaniu ławki treningowej?

Przy zakupie ławki treningowej szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jakość jej wykonania. Powinna być stabilna i wykonana z trwałego materiału. Ławka treningowa wykonana z solidnych materiałów będzie służyła przez wiele lat jako podstawowy element wyposażenia każdej siłowni. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie wymiary ma ławka treningowa przysienny którą chcemy kupić i na to, czy jest regulowana. Ławki mają różne wymiary, więc w zależności od swoich potrzeb należy wybrać taką, która najlepiej będzie do nas pasować. Świetną opcją w przypadku gdy z ławki korzysta kilka osób jest ławka regulowana. 

Ławki treningowe i ich różne rodzaje – do czego służą?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów ławek treningowych. Możemy kupić ławki skośne, proste, do brzuszków czy ławki ze sztangą. Każda z nich przystosowana jest do innych ćwiczeń, zatem przy kupnie ławki należy zadać sobie pytanie, do jakich ćwiczeń nam posłuży. Jeśli chcecie jednak zakupić ławkę najbardziej uniwersalną, powinniście wybrać klasyczną ławkę prostą, która umożliwi wam wykonywanie wielu ćwiczeń na różne partie ciała.